Precizna poljoprivreda i poljoprivredne meteo stanice


Razvoj poljoprivrede oduvek je bio usko vezan za tumačenje i predviđanje vremenskih uslova. Prvi standardni merač kiše razvijen je 1441. godine i od tada ljudi pokušavaju da bolje predvide vreme koristeći sve naprednije alate za zaštitu svojih useva. 

Bez obzira koliko se tehnoloških inovacija dogodi u poljoprivredi, poljoprivredna proizvodnja će uvek zavisiti od vremenskih prilika tokom sezone. Vreme je najvažnija komponenta u zdravlju useva i mogućnost pažljivog praćenja je izuzetno dragocena prilikom određivanja vremena sadnje, planova tretmana zaštite, rasporeda navodnjavanja i još mnogo toga. 

Generalno, informacije o vremenskim uslovima u vašoj okolini dolaze iz centralizovanih izvora, a meteorolozi tumače podatke za velika geografska područja. Ako informacije o vremenu dobijate od meteorološke ili prognozno-izveštajne službe, verovatno je da podaci dolaze sa jedne meteorološke stanice koja pokriva ceo jedan region. Stvarni uslovi na tlu mogu dosta da variraju, čak i na udaljenosti od samo nekoliko stotina metara. I naravno, čak i nekoliko stepeni razlike u temperaturi ili milimetara padavina može imati ogromne efekte na vašu proizvodnju.

Posedovanje preciznijih vremenskih podataka za vaše zemljište omogućava vam da donosite mnogo efikasnije agronomske odluke.  

Mnogi poljoprivrednici već godinama koriste meteorološke stanice koristeći analogne instrumente i prikupljanje podataka kao što su kišomeri, barometri i termometri. Današnji meteorološki senzori i stanice su uglavnom digitalni i mogu u realnom vremenu da pružaju informacije na vašem računar ili mobilnom telefonu.

Iako ni u kom slučaju nije potpuna lista, naveli smo nekoliko glavnih komponenti i funkcija koje možete tražiti kada birate ličnu meteorološku stanicu.
  
Komponente bazičnih meteoroloških stanica:

Anemometar - meri pravac i brzinu vetra.

Termometar - meri atmosfersku temperaturu.

Higrometar - meri relativnu vlažnost koristeći procentualno merenje vodene pare u vazduhu.

Barometar - meri atmosferski pritisak za predviđanje padavina

Kišomer - meri tečne padavine koristeći otvorenu posudu. Obično se automatski prazne i mere količinu padavina u datom vremenskom intervalu. 

Piranometar – meri nivo sunčevog zračenja u vatima po kvadratnom metru (koristi se za izračunavanje „evapotranspiracije“, brzine isparavanja vode iz tla).

UV senzor - meri UV zrake od sunca. Ovi senzori se koriste za precizno uzgajanje određenih useva, gde prekomerno izlaganje UV zracima može usporiti rast listova ili uticati na potenciju.

Senzor vlažnosti listova - meri površinsku vlagu biljaka na skali od 0-15 (suvo do zasićeno). Podaci sa ovih senzora se koriste u kontroli gljivičnih bolesti (npr. venturia inaequalis). Podaci o vlažnosti lista su bitni za korišćenje prognoznih modela bolesti i štetočina.

Senzor vlage u zemljištu - meri nivo vode u zemljištu

Senzor temperature tla - meri temperaturu tla kako bi otkrio smrzavanje ili visoke temperature koje mogu ugroziti useve. Takođe se koristi za izračunavanje brzine evapotranspiracije.

Informacije prikupljene od ovih različitih senzora mogu se koristiti u mnogim oblastima proizvodnje, uključujući sadnju, žetvu i berbu, navodnjavanje i zaštitu. Ući ćemo u neke detalje o svakoj oblasti ispod. 

Sadnja

Temperatura zemljišta i vlaga su ključni faktori koji utiču na klijanje semena, a prerana sadnja može imati ozbiljne posledice u slučaju kasnog prolećnog mraza. Senzori atmosferske temperature i temperature zemljišta su korisni u određivanju pravog vremena za sadnju. Digitalna meteorološka stanica može vam poslati trenutne vremenske uslove u realnom vremenu kako biste mogli da sadite u najboljem mogućem trenutku.

Senzori vlage zemlijšta mogu vam dati do znanja gde je zemlja previše vlažna ili suva za sadnju. Nivoi vlage u zemljištu mogu značajno da variraju, čak i unutar jedne parcele, tako da mogućnost merenja na više mesta može vam dati mnogo tačniju sliku o tome gde je previše vlažno ili suviše suvo za sadnju. 

Zaštita

Brzina i pravac vetra su dva očigledna faktora koja utiču na prskanje. Generalno, brzine vetra od 5 - 10 kilometara na sat su poželjni uslovi za prskanje, ali uvek pratite uputstva za prskanje koje je preporučeno etiketi od strane proizvodjača, pre nego što primenite bilo koje sredstvo na svoja polja.

Uloga vlage u kontroli bolesti je često zanemaren aspekt preciznog uzgoja. Gljivične bolesti u biljkama napreduju u vlažnim sredinama i mogu imati veliki uticaj na prinos. Informacije o vlažnost zemljišta mogu se koristiti u kombinaciji sa informacijama o temperaturi i vetru da bi se donele bolje informisane odluke o tome gde i kada prskati. 

Navodnjavanje

Meteorološke stanice na parceli mogu doprineti većoj uštedi vode. Visokokvalitetne meteorološke stanice koje sadrže kišomere, senzore vlage u zemljištu i senzore za merenje evapotranspiracije mogu se koristiti za procenu potreba za navodnjavanjem vaših useva i da vam pomognu da izbegnete prekomernu upotrebu vode. 

Zaštita od oluja i grada

Osetljivi usevi podložni su štetnim efekatima koje jaki vetrovi i loše vreme mogu imati na prinos. Jedna intenzivna oluja sa vetrom ili oluja sa gradom može prouzrokovati ogromne ili potpune gubitke plodova. Praćenje brzine vetra i promena atmosferskog pritiska u vašem području znači da je lakše preduzeti mere predostrožnosti kao što su pokrivanje mrežom u slučaju nadolazeće oluje. 

Berba i žetva

Određivanje vremena vaše žetve ili berbe je kritičan aspekt precizne poljoprivrede. Loš tajming može dovesti do ogromnih gubitaka u vreme žetve, a izračunavanje broja stepen-dana na osnovu preciznih, hiperlokalnih vremenskih informacija će vam omogućiti da najtačnije predvidite fazu rasta vaših biljaka i donesete najbolje odluke o tome kada obaviti berbu ili žetvu . Napredno upozorenje koje meteorološka stanica može da pruži u slučaju nepovoljnih uslova može se koristiti za planiranje žetve, bilo da je potrebno da se podigne protivgradna mreža da bi se izbegli gubici, ili da li je vašim plodovima potrebno više vremena sazru i dostignu odgovarajuću obojenost.

Ovi alati su izuzetno efikasni sve dok možete da prikupite i protumačite svoje podatke u nešto korisno. Potražite farme meteorološke stanice sa visokokvalitetnim softverskim sistemom koji može analizirati obrasce u vašim podacima i poslati vam informacije u realnom vremenu. Istražite gde je najbolji položaj na vašoj farmi za različite vremenske senzore i da li bi vaša farma imala koristi od više senzora. Takođe je važno razmisliti o tome gde možete da se integrišete sa softverom za upravljanje farmama kao što je Hektar da biste dobili pravu sliku o vašem poslovanju i doneli najbolje odluke za svoje useve. 

Želite da saznate više o meteo stanicama?

Zakažite besplatne konsultacije sa našim ekspertima.

  • HEKTAR
  • Hektar je meteorološka stanica, prilagodjena poljoprivrednicima koja meri sve vremenske parametre bitne za vaš rad u polju.